ترموود

ترمـــــوود Thermowood

امروزه نمای ساختمان ها علاوه بر تاثیر بر روند شهر سازی، در روحیات افراد جامعه نیز تاثیر گذار است. نمای آلومینیومی (کامپوزیت) از مدرن ترین و با کیفیت ترین نماهای حال حاضر دنیاست که داری مزیت های فراوان نسبت یه نماهای دیگر می باشد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می گردچوب ترمو جهت استفاده در نمای بیرونی و داخلی ساختمان در اونوع گونه های کاج ،نوئل،ون و ... عرضه می شود.

● فرایند ترموود چیست؟

به طور مختصر می توان گفت در فرآیند ترموود چوب را ضمن اینکه با بخار محافظت می کنند تا 180 الی 215 درجه سانتی گراد حرارت می دهند بخار علاوه بر نقش حفاظتی، بر تغییرات شیمیایی حاصله بر چوب تأثیر می گذارد. در نتیجه این روش (تیمار حرارتی یا همان ترموود) محصولی به نام ترمو چوب (ترموود) که بسیار سازگار با محیط زیست نیز می باشد حاصل می گردد. در فرآیند ترمو، رنگ چوب تیره شده و در شرایط متغیر رطوبتی متعادل تر از چوب معمولی می گردد و خاصیت عایق حرارتی آن نیز افزایش می یابد. همچنین در تیمار حرارتی (ترموود) چوب در مقابل پوسیدگی مقاوم می گردد و میزان تغییر ابعاد در آن به حداقل می رسد.

فاز 1 : افزایش دما و خشک کردن در دمای بالا

در فرآیند ترموود دمای چوب با استفاده از گرما و بخار آب با سرعت به حدود 100 درجه سانتی گراد رسانده می شود. سپس رفته رفته دما را تا 130 درجه سانتی گراد افزایش داده و از بخار آب برای جلوگیری از ترک برداشتن چوب در طول فرآیند بهره گیری می شود. همچنین بخار آب مانع فعل و انفعالات شیمیایی درون چوب می گردد. رطوبت داخل چوب در این مرحله به حدود صفر می رسد.

فاز 2 : تغییرات حرارتی

در این مرحله دمای چوب تا حدود 180 الی 215 درجه سانتی گراد افزایش می یابد. میزان افزایش بستگی به نوع رده بندی ترمو داشته و پس از رسیدن به دمای مورد نظر چند ساعت در این دما نگه داشته می شود. بخار آب در این مرحله مانع از آتش گرفتن چوب می گردد.

از محاسن نمای چوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• تنوع در نگ
• عدم دفورمه شدن الوار • ثابت بودن رطوبت چوب
• مقاومت در برابر پوسیدگی
• سبک بودن در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی